Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prostitutka bohyně VI. díl

20. 11. 2008
Tyto ženy doufaly pochopitelně v život v lepším prostředí. Mnohé však k prostituci donutili, zástavou, či úhradou svých dluhů otcové a manželé. Existovala i hlídaná a institucionalizovaná prostituce. Vedle ní ale fungovaly i nelegální nevěstince vedené kuplířkami.
Nejznámější pražská centra byla Krakovská ulice, Koňský trh a Benátky.
Ovšem prostituci se dařilo i mimo hlavní centra. Ženy obvykle bydlívaly poblíž kata, jež na ně měl dohlížet. Počet nevěstek se výrazně zvýšil poté, co se Praha stala univerzitním městem.

V průběhu husitských válek všechny prostitutky vyhnali a nevěstince rozbořili. Na trestání cizoložství, smilstva a jiných nemravnosti zřídili zvláštní úřad.

Rozkvět prostituce nastal pak až za Zikmunda Lucemburského. Arcibiskup Jan Rokycana nařídil označení prostitutek a požadoval opětné zřízení radního mravního řádu. Rozmachu pražské prostituce dopomohlo i přesídlení císařského dvora z Vídně do Prahy. Nejvíce se jí dařilo ve městech jako Liberec, Most a Kladno. Policie tolerovala veřejné domy a evidovala jejich zaměstnankyně. Ženy se však musely podrobovat lékařským prohlídkám a musely být ochotné spolupracovat. K této profesi je pak obvykle donutila bída, protože většina z nich pocházela z chudých zemědělských oblastí. Počátkem dvacátého století veřejné domy pomalu vycházely z módy a prostituce se přesunovala zpět na ulici.


Prostituce v součanosti

Existuje jak hotelového typu, tak i v nevěstincích, na ulici a ve speciálních apartmánech. Zobrazuje se v ní i náš momentální postoj k promiskuitě. Kontrolovatelnost je ale stále nízká, přičemž na druhé straně se potýká s vysokým nebezpečím pohlavních chorob, zvlášť u dálnic.

V dnešní prostituci lze najít mnoho kriminálních deliktů, od zlodějek klientů až po obchod s lidským masem, s nímž náš stát prozatím marně bojuje.
Základní požadavek dnešní doby hlásá - co největší zisk za každou cenu. Ačkoliv se připravuje legislativa, neví se doposud, kdy dojde vlastně k jejímu schválení.

Inu toto téma patří mezi choulostivé a velmi problematické a proto se legalizace prostituce stává velmi diskutabilním problémem, přičemž z právního hlediska její provozování nepovažuje za trestné. Trestné však je, pokud se jedná o děti, ve spojení s krádeží, mravní újmou mládeže a nakažení pohlavní chorobou.


Názor na stav a potřebu změny, ať si každý utvoří sám. Jen se zamysleme nad tím, jakou úroveň a koordinaci měla prostituce kdysi a jakou má dnes.


Tímto seriálem jsem chtěla ukázat, že ne vždy prostituce patřila mezi špínu a hnus, jak se projevuje dnes. V minulosti si ale své vysoké postavení možná zasloužila, dnes si poklonu nezaslouží. Nutno dodat, že nejsem zastánce prostituce, spíše jsem chtěla poukázat na její historickou cestu a na bláhovost jistých lidí, kteří si myslí, že ji zcela vymýtí z povrchu zemského.