Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prostitutka bohyně II.díl

16. 11. 2008
Ve středověku, kdy křesťanství vyzývalo k cudnosti a pohlavní zdrženlivosti, toužili asketové zcela zlikvidovat ženy, jelikož tyto nádoby hříchu způsobují světu pouze přítěž. Bojovali proti nevěstincům. Jenomže nad nimi bděla i církev. A nevěstince využívali všichni včetně duchovních. Navíc mnohé nevěstince patřily právě církvi, tudíž přinášely církvi i nemalý peníz do pokladny.
Vrcholem středověku se staly prostitutky pro vojáky, pak nevěstky pro zámožné měšťany a otevírání takzvaných zábavných domů. První z nich postavil dokonce jistý biskup. Zábavný dům poskytoval spoustu výhod. Chránil prostitutky před konkurencí a registroval je. V té době doslova vznikla cechovní pravidla prostituce. Prostituky odváděly daně. Domy spravovalo město a výnosy připadaly církvi.
Vojenským prostitutkám se říkalo vojandy. Krom obveselování vojáků měly za úkol uklízet, vařit, prát, zametat, nosit jídlo i pití, či čistit latríny a to vše pod neustálým dozorem.

Francie se v jedenáctém století stala centrem mravního úpadku.
Proti prostituci se sváděly urputné boje.
Největší odpůrce Ludvík IX. ,velmi zbožný muž, zakládal domy, kde nabízel ochranu ženám, jež se rozhodnou tohoto řemesla zanechat. Samozřejmě se nedočkal odezvy. A proto pohrozil konfiskací majetku a vyhnáním z města. Nakonec prostituci o sto let později vytlačili do vyhražených čtvrtí, či ulic města. Tento princip se užívá dodnes (Perlovka). Uličkám lásky velela abatyše. Konaly se pravidelné lékařské prohlídky, pokud dívka nevyhovovala, musela odejít.

Perličky
Prostituce patřila mezi náboženské kulty plodnosti. Ve spoustě kultur se hromadnými orgiemi zaručovala dobrá úroda, plodnost ovocných stromů. Je spojována s megalitickými stavbami - falické menhiry.
Chrámová prostituce zasvěcena bohům. Nejznámější snad Fénická bohyně Astarté, v Babylóně Ištar, na Kypru Afroditě.
Většina sluhů pracovala i jako bisexuální prostituti.
Nejstarší nevěstinec se dochoval na území Sumerů ve městě Uruku (chrám největšího boha Arnu).
Podle Sumerů měla bohyni patřit alespoň na jednu noc každá žena. Bohyně sama jí pak vybrala milence.
Ve zlatém antickém věku, kdy zavládl velký rozmach prostituce, již existovalo více než 96 názvů pro ženy a 74 názvů pro muže, jež toto řemeslo provozovaly. Nejstarším a také nejoblíbenějším se stalo porné, které známé dodnes jako porno.
Nutno dodat, že prostitutky starověku byly velmi vzdělané a umělecky zdatné. Mnohé z nich měly významné postavení ve společnosti. Vládly velkým vlivem a mocí, některé se dočkaly zbožštění a jejich sochy uctíváme dodnes.
Ať se to bude někomu líbit, či ne. Máří Magdaléna bývala prostitutkou a podle všeho velmi oblíbenou, či dokonce milovanou ženou samého Ježíše Krista. Celibát vznikl ve dvanáctém století našeho letopočtu v Římě, kde v té době bojovali proti prostituci a skutečnost, že Kristus miloval prostitutku a dokonce s ní i vskutku "něco" měl, prý dokonce pár dětí, bylo neúnosné.

Pokud se chcete dozvědět, jak to chodilo s prostitucí ve středověku či novověku přečtěte si i třetí díl