Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prostitutka bohyně I. díl

15. 11. 2008

Víte, ale že tomu bylo původně jinak? Inu, ne nadarmo se prostituce označuje za nejstarší řemeslo světa. Měli bychom se k těmto ženám sklánět a uctívat je.

Ale proč vlastně?
Protože prostituce se v mnoha krajinách považovala za posvátnou, přirozenou jako jídlo a pití. Dívkou provozující hříšné řemeslo nikdy nikdo neopovrhoval. Naopak často byla zasvěcena bohům. Neomezené ukájení pohlavního pudu patřilo mezi výsady vznešených žen z nejvyšších vrstev, proto mnohé měly královskou krev.

Každá země vykazovala svá specifika, kupříkladu v Indii se žena v určitém věku rozhodla pro manželství, či pro lásku, což znamenalo odevzdání se bohům - prostituci.

V Mezopotámii se hlásalo, že žena by měla poznat alespoň jednou v životě rozkoš a také by neměla jít do manželství nezkušená. Proto dívky odcházely do chrámů, kde čekaly na svou noc. Některé se dočkaly záhy, jiné čekaly i řádku let. Záleželo na přitažlivosti dívky. Chrámová prostituce ve starověku se stala nejznámější institucí pro vykonávání tohoto řemesla.
Dívky se vydávaly na tuto dráhu s vidinou věna, či výhodného sňatku. Dokázaly si vydělat slušný peníz a pak se dobře provdaly. Někdy i dokonce za muže s královskou krví.

Prostituce však největší roli hrála v Athénách a Korinthu, v onom zlatém věku řecké kultury. Ovládala nejdůležitější oblasti tehdejšího života. Patřila mezi způsob boje proti homosexualitě.
Kdo tušil, že Solón zřídil jako první nevěstinec, takzvaný lék proti homosexuálům?
Pracovaly v něm otrokyně za minimální vstupné. Solón, tím chtěl také zabezpečit slušné mladé ženy.


Již tehdy se dělily prostitutky do třech skupin:

1. dikteriady - obyvatelky nevěstinců, vhodné pro nižší úředníky, které získávaly velmi nízké příjmy. Přitom platily daně a musely snášet kontroly.
2. auletridy - tanečnice a hráčky na flétnu.
3. hétery - nejvznešenější, nepodléhaly žádným pravidlům a povětšinou jimi byly královské dcery, či šlechtičny.


Athény ochotně trpěly prostituci, jelikož z ní plynuly nemalé zisky v podobě daní, z nichž financovaly stavbu lodí a nákladnou výzbroj. Prostitutky byly pro stát důležité. Jejich oblečení se muselo lišit od oděvu počestných žen. V Řecku dikteriady nosily oblečení určené barvy (zelené) nebo jasné znamení. Taková rozlišení existovala i jinde než v Řecku.

Pokud se chcete dozvědět, jak to chodilo s prostitucí v Římě či ve Francii, přečtěte si druhý díl seriálu